Johtokunnan kokous 11.8.2025 - MTK-Kaakkois-Suomi
Ajankohtaista
Johtokunnan kokous 11.8.2025
13.08.2025
MTK-Kaakkois-Suomen johtokunta kokoontui Lappeenrannan toimistolle kokoukseen 11.8.2025. Kokouksessa käsiteltiin mm. liiton taloustilannetta, tuottajayhdistysten sääntömuutosta, valiokuntapaikkoja, vuoden 2026 toimintasuunnitelmaa, syyskokousta ja hankkeita.
Tuottajayhdistysten sääntömuutoksen tarpeesta on tullut viestiä kentältä ja tähän on vastattu Keskusliitosta laatimalla uusi kahden kokouksen mallisääntöehdotus, joka on lähetetty yhdistyksille lausuttavaksi. Yhden kokouksen mallisäännöt tulevat myöhemmin lausuttavaksi.
MTK Keskusliiton elinkeinopolitiikka- ja yrittäjyysvaliokunnassa sekä ympäristö- ja maankäyttövaliokunnassa on avautumassa paikkoja. Johtokunta keskusteli potentiaalisista ehdokkaista.
Vuoden 2026 toimintasuunnitelman valmistelua aloitettiin, ensi vuonna halutaan lisätä paikallisuutta, näkyvyyttä ja tukea paikallisyhdistyksiä jäsenpidossa ja -hankinnassa.
MegaBoosti-hankkeessa tulossa syksyllä hyvinvointipäivä sekä työnohjausilta.
Syyskokouksen ajankohdaksi päätettiin maanantai 17.11.2025
Euroopan maataloustuottajien ja maatalousosuuskuntien edunvalvontajärjestö, Copa-Cogeca kannustaa maatiloja, maatilayhtymiä, maatalousosuuskuntia tai muita maatalousyrityksiä allekirjoittamaan vetoomuksen selkeän ja turvatun maatalousbudjetin puolesta EU-tasolla.
Johtokunta allekirjoitti vetoomuksen selkeän ja turvatun maatalousbudjetin puolesta ja kannustaa jäsenistöä osallistumaan vaikuttamistyöhön. Allekirjoita vetoomus tästä - sivun saa suomenkielelle vasemmasta ylänurkasta