Päivitetty 19.3.2020  


Keitä ovat maaseutunuoret?

Kuvassa maaseutunuorten Kevätparlamentin 2020 osallistujia Tampereella

 

Maaseutunuoret - nuoret ja lupaavat - ovat  alle 35-vuotiaita MTK:n jäseniä ja osa MTK-järjestöä. Toiminnassa on usein myös mukana "entisiä" maaseutunuoria, eli niitä nuorenmielisiä, joilla fyysinen ikä on ylittänyt 35 vuotta.

MTK:n keskusliiton nuorten valiokuntaan valitaan edustajat kiertävän valintakiintiön perusteella eri liitoista. Myös MTK-liitoilla on omat maaseutunuorten valiokuntansa. Maaseutunuorten valiokunnat nostavat esiin nuorten näkökulmia ajankohtaisiin asioihin ja vievät niitä eteenpäin järjestössä. 

Maaseutunuorten toiminta on hauskaa yhdessäoloa, ammattiasioita ja kouluttautumista järjestötyöhön. Maaseutunuoret tekevät opinto- ja tutustumismatkoja ja järjestävät juhlia ja tapahtumia. Jos sinulla on ideoita tai toiveita toiminnan suhteen, otathan rohkeasti yhteyttä!

Tervetuloa mukaan Suomen suurimpaan kaveriporukkaan!


Maaseutunuoren valtakunnalliset sivut ja lisää tietoa maaseutunuorista löytyy osoitteesta www.maaseutunuoret.fi

Käy myös tilaamassa sähköpostiisi maaseutunuorten oma uutiskirje Sähköpaimen


MTK-Kaakkois-Suomen maaseutunuorten valiokunta 2020

Maaseutunuorten valiokunta on linkki maaseutunuorten, MTK-yhdistysten ja keskusliiton välillä. Valiokunta tuo esille nuorten näkökulmaa maatalouden ja maaseudun asioista sekä tarjoaa nuorille näkymiä ja kontakteja laajempiin toiminta- ja vaikutusmahdollisuuksiin.

YHDISTYS EDUSTAJA VARAEDUSTAJA TOIMIKAUSI
Anjalankoski  Anni Villikka, 044 031 1416   anni.villikka3(at)gmail.com

 Tiina Ihalainen, 0400 728 692   tiina.ihalainen99(at)gmail.com

 
Elimäki  Mia Ylä-Outinen, 050 490 8157 
 miaylaoutinen(at)gmail.com
 Susanna Jukkara, 044 033 6371       uotila.maatila(at)hotmail.com  
Iitti

 Kiira Ilmarinen, 045 601 3859   kiira.ilmarinen(at)gmail.com

 Tero Ampuja, 0400 846 818             tero.ampuja(at)gmail.com 

 
Jaala-Kuusankoski  Janne Rouhiainen, 040 763 6023   janne.rouhiainen(at)pp.inet.fi  Harri Matikainen, 050 360 5751   harrimatik(at)gmail.com  
Joutseno  Heikki Pukero, 050 365 6001   heikki.pukero(at)gmail.com  Risto Sepponen, 050 511 0387   rize87(at)hotmail.com  
Kaakko  Jari Metso, 0400 277 507   jarim1994(at)hotmail.com  Essi Lantta, 050 449 7574   essi.lantta(at)gmail.com  
Kymi-Pyhtää  Jouni Vilola, 045 677 3794                 jouni.vilola(at)gmail.com

 Ville Simola, 0400 958674   villesimola87(at)gmail.com

 Tuomas Mattila, 050 533 5702   posti(at)kapukallio.fi

 
Lappee  Konsta Autio, 050 310 7933   autio.konsta(at)gmail.com  Aleksi Järvenpää, 050 466 6549   aleksi_76(at)hotmail.com  
Lemi  Antti Karhu, 050 306 1509             antti.karhu240(at)gmail.com  Henri Tuuliainen, 0400 587 150   henri.tuuliainen(at)gmail.com  
Luumäki  Anni Simola, 050 499 4092   simola.anni(at)hotmail.com    
Parikkalan seutu  Aki Makkonen, 050 379 0817 

 makkonen.aki86(at)gmail.com

 Janne Kainulainen, 050 309 4865

 janne_ganes(at)hotmail.com

 
Ruotsinpyhtää   ei edustajaa  ei edustajaa  
Savitaipale  Anna-Kaisa Kouvo, 040 834 5764 

 annakaisa.kouvo(at)gmail.com

 Juho Lapatto, 050 571 6033 

 lapattojuhomatti(at)gmail.com

 
Suomenniemi  Tomi Punkka, 044 098 3007  

 tomi.punkka(at)hotmail.com

 ei edustajaa  
Taipalsaari  Jouni Kivistö, 040 837 5924 
 jouni.kivisto(at)outlook.com
 Simo Vitikainen, 050 543 6603   simo.vitikainen(at)hotmail.com  
Valkeala  Tommi Hasu, 050 400 9715 

 tommihasu(at)hotmail.com

 Heini Peräkylä, 044 3288895 

 heiniemilia.perakyla(at)gmail.com

 
Vuoksi  Juho Tuuha, 050 590 4239 

 jtuuha.jt(at)gmail.com

 Henri Vento, 050 341 3371 

 henrivento(at)hotmail.com

 

Sihteeri Roosa Heikura, 0400 230580, roosa.heikura(at)mtk.fi