Päivitetty 13.9.2022


Keitä ovat maaseutunuoret?

Maaseutunuoret - nuoret ja lupaavat - ovat 15-35 -vuotiaita MTK:n jäseniä ja osa MTK-järjestöä. Toiminnassa on usein myös mukana "entisiä" maaseutunuoria, eli niitä nuorenmielisiä, joilla fyysinen ikä on ylittänyt 35 vuotta.

Maaseutunuorten toiminta on hauskaa yhdessäoloa, ammattiasioita ja kouluttautumista järjestötyöhön. Maaseutunuoret tekevät opinto- ja tutustumismatkoja ja järjestävät juhlia ja tapahtumia. 

Nuorten toimintaan voivat osallistua kaikki kiinnostuneet, ainut vaatimus on MTK:n jäsenyys. Järjestötoiminnasta ja vaikuttamisesta kiinnostuneille on myös tarjolla paikkoja nuorten valiokunnassa.

Tervetuloa mukaan Suomen suurimpaan kaveriporukkaan!


MTK-Kaakkois-Suomen maaseutunuorten valiokunta 2022

Maaseutunuorten valiokunta on linkki maaseutunuorten, MTK-yhdistysten ja Kaakkois-Suomen liiton välillä. Valiokunta tuo esille nuorten näkökulmaa maatalouden ja maaseudun asioista sekä tarjoaa nuorille näkymiä ja kontakteja laajempiin toiminta- ja vaikutusmahdollisuuksiin.

Jos sinulla on ideoita tai toiveita nuorten toiminnan suhteen, otathan rohkeasti yhteyttä valiokunnan jäseniin tai Kaakkois-Suomen manuvastaavaan. Maaseutunuorten asioita Kaakkois-Suomessa hoitaa Roosa Kehrävuo p. 0400-230580, roosa.kehravuo(at)mtk.fi.

Vuonna 2022 puheenjohtajana toimii Janne Kainulainen ja varapuheenjohtaja Aleksi Kivelä. Valiokunnan sihteerinä toimii Roosa Kehrävuo. MTK-Kaakkois-Suomen johtokunnassa maaseutunuoria edustaa Anni Simola (2020-2022).

Alla olevassa taulukossa edustajat yhteystietoineen sekä heidän toimikautensa. Nimessä olevaa linkkiä klikkaamalla pääset lukemaan nuorten esittelyt (linkki johtaa facebookiin)

YHDISTYS EDUSTAJA TOIMIKAUSI VARAEDUSTAJA TOIMIKAUSI
Anjalankoski  Anni Villikka   anni.villikka3(at)gmail.com  2022 - 2024

 Tiina Ihalainen   tiina.ihalainen99(at)gmail.com

 2022 - 2024
Elimäki  Susanna Uotila,     uotila.maatila(at)hotmail.com  2021 - 2023

 Elisa Koskinen  elisa.koskinen(at)hotmail.com

 2022 - 2024
Iitti

 Kiira Ilmarinen,     kiira.ilmarinen(at)gmail.com

 2020 - 2022

 Tero Ampuja,               tero.ampuja(at)gmail.com 

 2020 - 2022
Jaala-Kuusankoski

 Juho Lassi

 juho.lassi(at)gmail.com

 2021 - 2023  Harri Matikainen,   harrimatik(at)gmail.com  2021 - 2023
Joutseno

 Risto Sepponen,   rize87(at)hotmail.com 

 2022 - 2024  Heikki Pukero,   heikki.pukero(at)gmail.com  2022 - 2024 
Kaakko  Jari Metso,   jarim1994(at)hotmail.com  2020 - 2022

 Aleksi Kivelä

 kivela.aleksi(at)gmail.com

 2021 - 2023
Kymi-Pyhtää    

 

 
Lappee  Konsta Autio,   autio.konsta(at)gmail.com  2020 - 2022  Aleksi Järvenpää, aleksi.jarvenpaa(at)taurunsiemen.fi  2020 - 2022
Lemi        
Luumäki

 Henri Hirvikallio   henkka.hirvikallio(at)gmail.com

 2022 - 2024    
Parikkalan seutu

  Janne Kainulainen
 janne_ganes(at)hotmail.com

 2022 - 2024  Aki Makkonen, 
 makkonen.aki86(at)gmail.com 
 2022 - 2024
Ruotsinpyhtää         
Savitaipale  Anna-Kaisa Kouvo

 annakaisa.kouvo(at)gmail.com

 2020 - 2022  Juho Lapatto,

 lapattojuhomatti(at)gmail.com

 2020 - 2022
Suomenniemi  Roosa Halinen enni.roosa.halinen(at)gmail.com  2022-2024  Tomi Punkka  tomi.punkka(at)hotmail.com  2020 - 2022
Taipalsaari  Jouni Kivistö,
 jouni.kivisto(at)outlook.com
 2022 - 2024

 Nina Lappalainen,

 nina(at)innalanmaki.fi

 2021 - 2023
Valkeala  Tommi Hasu,  

 tommi.hasu(at)gmail.com

 2021- 2023    
Vuoksi        

Sihteeri Roosa Kehrävuo, 0400 230580, roosa.kehravuo(at)mtk.fi

Maaseutunuorten edustaja MTK-Kaakkois-Suomen johtokunnassa kaudella 2020-2022 Anni Simola simola.anni(at)hotmail.com


Haluatko olla hengenpelastaja? Liity mukaan Kaakkois-Suomen maaseutunuorten VeriRyhmään


MTK Keskusliitolla on nuorten edustaja johtokunnassa sekä nuorten valiokunta

Nuorten edustaja johtokuntaan valitaan äänestyksellä syysparlamentissa. Kaudella 2022-2025 nuoria johtokunnassa edustaa Susanna Valtonen.

MTK:n keskusliiton nuorten valiokuntaan valitaan edustajat kiertävän valintakiintiön perusteella eri liitoista. Maaseutunuorten valiokunnat nostavat esiin nuorten näkökulmia ajankohtaisiin asioihin ja vievät niitä eteenpäin järjestössä. 

Maaseutunuoren valtakunnalliset sivut ja lisää tietoa osoitteessa www.maaseutunuoret.fi

Maaseutunuorten toimintaa voi seurata somessa @mtk.maaseutunuoret ja #maaseutunuoret