Päivitetty 23.4.2021  


Keitä ovat maaseutunuoret?

Kuvassa maaseutunuorten Kevätparlamentin 2020 osallistujia Tampereella. Kuva: Tiia Kuusela


Maaseutunuoret - nuoret ja lupaavat - ovat  alle 35-vuotiaita MTK:n jäseniä ja osa MTK-järjestöä. Toiminnassa on usein myös mukana "entisiä" maaseutunuoria, eli niitä nuorenmielisiä, joilla fyysinen ikä on ylittänyt 35 vuotta.

MTK:n keskusliiton nuorten valiokuntaan valitaan edustajat kiertävän valintakiintiön perusteella eri liitoista. Myös MTK-liitoilla on omat maaseutunuorten valiokuntansa. Maaseutunuorten valiokunnat nostavat esiin nuorten näkökulmia ajankohtaisiin asioihin ja vievät niitä eteenpäin järjestössä. 

Maaseutunuoren valtakunnalliset sivut ja lisää tietoa maaseutunuorista löytyy osoitteesta www.maaseutunuoret.fi. Käy myös tilaamassa sähköpostiisi maaseutunuorten oma uutiskirje Sähköpaimen

Maaseutunuorten toiminta on hauskaa yhdessäoloa, ammattiasioita ja kouluttautumista järjestötyöhön. Maaseutunuoret tekevät opinto- ja tutustumismatkoja ja järjestävät juhlia ja tapahtumia. 

MTK-Kaakkois-Suomen maaseutunuorten asioita hoitaa Roosa Heikura (roosa.heikura(at)mtk.fi, 0400-230580). Jos sinulla on ideoita tai toiveita toiminnan suhteen, otathan rohkeasti yhteyttä!

Tervetuloa mukaan Suomen suurimpaan kaveriporukkaan!


Etelä-Suomen maaseutunuoret ovat haastaneet kaikki manut ympäri Suomen luovuttamaan verta. Oletko sinäkin #hengenpelastaja? Lisätietoja täältä


MTK-Kaakkois-Suomen maaseutunuorten valiokunta 2021

Maaseutunuorten valiokunta on linkki maaseutunuorten, MTK-yhdistysten ja keskusliiton välillä. Valiokunta tuo esille nuorten näkökulmaa maatalouden ja maaseudun asioista sekä tarjoaa nuorille näkymiä ja kontakteja laajempiin toiminta- ja vaikutusmahdollisuuksiin.

Vuonna 2021 Kaakkois-Suomen maaseutunuorten puheenjohtajana toimii XX XX, sihteerinä Roosa Heikura

YHDISTYS EDUSTAJA TOIMIKAUSI VARAEDUSTAJA TOIMIKAUSI
Anjalankoski  Anni Villikka   anni.villikka3(at)gmail.com  

 Tiina Ihalainen   tiina.ihalainen99(at)gmail.com

 
Elimäki  Susanna Jukkara,     uotila.maatila(at)hotmail.com  2021- 2023    
Iitti

 Kiira Ilmarinen,     kiira.ilmarinen(at)gmail.com

 

 Tero Ampuja,               tero.ampuja(at)gmail.com 

 
Jaala-Kuusankoski

 Juho Lassi

 juho.lassi(at)gmail.com

 2021 - 2023  Harri Matikainen,   harrimatik(at)gmail.com  2021- 2023
Joutseno  Heikki Pukero,   heikki.pukero(at)gmail.com    Risto Sepponen,   rize87(at)hotmail.com  
Kaakko  Jari Metso,   jarim1994(at)hotmail.com  

 Aleksi Kivelä

 kivela.aleksi(at)gmail.com

 2021 - 2023
Kymi-Pyhtää    

 Tuomas Mattila,     posti(at)kapukallio.fi

 
Lappee  Konsta Autio,   autio.konsta(at)gmail.com    Aleksi Järvenpää, aleksi.jarvenpaa(at)taurunsiemen.fi 2020 - 2022
Lemi        
Luumäki  Anni Simola,   simola.anni(at)hotmail.com      
Parikkalan seutu

 Aki Makkonen, 
 makkonen.aki86(at)gmail.com

   Janne Kainulainen, 

 janne_ganes(at)hotmail.com

 
Ruotsinpyhtää         
Savitaipale  Anna-Kaisa Kouvo, 

 annakaisa.kouvo(at)gmail.com

   Juho Lapatto,

 lapattojuhomatti(at)gmail.com

 
Suomenniemi  Tomi Punkka,  

 tomi.punkka(at)hotmail.com

     
Taipalsaari  Jouni Kivistö,
 jouni.kivisto(at)outlook.com
 

 Nina Lappalainen

 nina(at)innalanmaki.fi

 2021- 2023
Valkeala  Tommi Hasu,  

 tommi.hasu(at)gmail.com

 2021- 2023    
Vuoksi  Juho Tuuha, 

 jtuuha.jt(at)gmail.com

   Henri Vento, 

 henrivento(at)hotmail.com

 

Sihteeri Roosa Heikura, 0400 230580, roosa.heikura(at)mtk.fi